تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

پایان تحصیلات دبیرستان، نقطۀ آغاز مسیر تحصیلات دانشگاهی است. بسیاری از دانشجویان، ترجیح میدهند که تحصیلات دانشگاهی خود را در فضایی بین‌المللی و در کشوری با سیستم آموزشی پیشرفته آغاز کنند. کانادا یکی از مقاصد اصلی متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشگاه‌های برجستۀ کشور کانادا امکان تحصیل در رشته‌های عمومی و تخصصی را در حوزه‌های مختلف فراهم آورده‌اند و فارغ‌التحصیلان دبیرستان میتوانند مستقیماً برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها اقدام کنند.

شرایط عمومی تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کشور کانادا، امکان تحصیل در رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. برخی رشته‌های مقطع کارشناسی که در این دانشگاه‌ها ارائه میشوند، در ترم‌های اول بصورت عمومی (مثلاً رشتۀ مهندس عمومی) ارائه شده و از ترم سوم یا چهارم به بعد، دانشجو میتواند رشتۀ تخصصی خود (مهندسی عمران، مهندسی برق یا …) را انتخاب کند.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

فارغ‌التحصیلان دبیرستان، با تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا، این فرصت را خواهند داشت تا در فضایی بین‌المللی از دانش به روز و سیستم آموزشی کارآمد در این کشور بهرمند شوند. دانشگاه‌های کانادا از امکانات و تجهیزات و کادر آموزشی مجرب برخوردار هستند و دانشجویان میتوانند با استفاده از فرصتهای موجود در آنها، دانش تئوری و عملی خود را در زمینۀ تخصصی موردنظرشان با به روزترین امکانات و روش‌های آموزشی تقویت کنند. این واقعیت، علاوه بر کانادا، امکان ادامۀ فعالیت تحصیلی و شغلی دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور کانادا را در سایر کشورهای توسعه یافتۀ جهان فراهم میسازد.از دیگر مزیتهای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا، ارائۀ دوره‌های کارآموزی تحت عنوان Co-Op ضمن تحصیل است. در دوره‌های Co-Op، دانشگاه، دانشجو را برای گذراندن دورۀ کارآموزی به یک شرکت، مجموعۀ صنعتی یا کارخانه، معرفی میکند. دانشجو، پس از سپری کردن این دوره، میتواند براحتی در حوزۀ تخصصی موردنظر خود در کشور کانادا مشغول به کار شود.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان کارشناسی

دولت کانادا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، تسهیلات خاصی در نظر گرفته است که به جذابیت این دوره‌ها افزوده است.

یکی از این جذابیتها، امکان اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) همزمان با تحصیل، برای دانشجویان کارشناسی است که برنامۀ تحصیلی آنها، شامل Co-Op یا دوره‌های کارآموزی است. در واقع، دانشجو این امکان را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا و دریافت استادی پرمیت، برای دریافت ویزای Open Work Permit درخواست دهد و در مدت زمان کوتاهی، این ویزا را از ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت کند. ویزای Open Work Permit، این امکان را به دانشجو میدهد که همزمان با تحصیل، امکان جستجو و فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را در کشور کانادا داشته باشد.

یکی دیگر از امکاناتی که دولت کانادا برای دانشجویان کارشناسی در این کشور در نظر گرفته است، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو بصورت همزمان است. همسر و فرزندان دانشجویان دوره‌های کارشناسی در کشور کانادا، این امکان را دارند تا همزمان با دانشجو، ویزای توریستی چندبار ورود کشور کانادا را دریافت کنند. در حال حاضر و با توجه به قانون اعلامی دولت کانادا مبنی بر تبدیل ویزای توریستی به ویزای Open Work Permit برای ایرانیان در خاک کانادا، همراه دانشجوی کارشناسی، این فرصت را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا، درخواست اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) را بصورت رایگان ثبت کرده و این ویزا را دریافت کند.

باید این نکته را در نظر داشت که مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت کانادا، همراهان دانشجویان کارشناسی در رشته‌های زیر می توانند، پیش از ورود به خاک و همزمان با متقاضی، مستقیماً برای دریافت ویزای همراه Open Work Permit درخواست دهند و پس از ورود به کانادا، بلافاصله در این کشور مشغول به کار شوند:

 

 • 1-جراحی دندان (DDS, DMD)
 • 2-کارشناسی حقوق (, LLB BCL)
 • 3-پزشکی (MD)
 • 4-بینایی‌سنجی (OD)
 • 5-داروسازی (PharmD, BS, BSc, BPharm)
 • 6-دامپزشکی (DVM)
 • 7-کارشناسی پرستاری (BScN, BSN, BNSc)
 • 8-کارشناسی آموزش (B. Ed)
 • 9-کارشناسی مهندسی (B. Eng., BE, BASc)

در صورتی که همسر دانشجوی مقطع کارشناسی موفق شود، قبل یا بعد از ورود به کشور کانادا، ویزای Open Work Permit این کشور را دریافت کند، فرزندان آنها میتوانند بصورت رایگان در مدارس دولتی کانادا، تحصیل کنند.

تنوع رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی کارشناسی در کشور کانادا

دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های تحصیلی متنوعی در زمینه‌های گوناگون در مقطع کارشناسی ارائه میدهند. برنامه‌های تحصیلی که میتواند دغدغه‌های تحصیلی و شغلی آیندۀ دانشجویان را مرتفع سازد.  برای نمونه میتوان به رشته‌های تحصیلی زیر اشاره کرد:

رشته‌های حوزۀ هوانوردی1- هوانوردی2- مدیریت هوانوردی3- جغرافیا و هوانوردی
رشته‌های حوزۀ تجارت و بازرگانی1-حسابداری2-تجارت و بیمه3-مدیریت بازرگانی
رشته‌های حوزۀ هنر، طراحی و گرافیک1-هنرهای تجسمی2-هنرهای دراماتیک3-هنرهای رسانه4-هنرهای زیبا5-انیمیشن
رشته‌های حوزۀ علوم انسانی و اجتماعی1-آموزش 2-علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی3-انسان‌شناسی4-باستان‌شناسی5-تاریخ6-جغرافیا7-روانشناسی8-مطالعات مذهبی9-ادبیات انگلیسی10-زبان‌شناسی11-فلسفه12-حقوق13-مدیریت
رشته‌های حوزۀ مهندسی1-مهندسی برق2-مهندسی کامپیوتر و نرم افزار3-مهندسی مکانیک4-مهندسی عمران5-مهندسی معماری6-مهندسی نفت7-مهندسی محیط زیست8-مهندسی شیمی
رشته‌های حوزۀ مُد و زیبایی1-طراحی لباس و فشن2-نساجی
رشته‌های حوزۀ سلامت1-پزشکی (نیازمند شرکت آزمون ورودی)2-دندانپزشکی (نیازمند شرکت آزمون ورودی)3-دامپزشکی (نیازمند شرکت آزمون ورودی)4-داروسازی (نیازمند شرکت آزمون ورودی)5-سلامت عمومی6-پرستاری (نیازمند شرکت آزمون ورودی)
رشته‌های حوزۀ هتلداری و گردشگری1-مهمانداری2-هتلداری3-خدمات گردشگری

دانشگاه‌های مشهور کشور کانادا

دانشگاه‌های مشهور زیادی در کشور کانادا هر ساله به خیل عظیمی از دانشجویان بین‌المللی پذیرش میدهند. دانشگاه‌هایی که سابقه‌ای طولانی در تربیت نخبگان و نیروی متخصص در کشور کانادا دارند. در ادامه به تعدادی از این دانشگاه‌ها اشاره میکنیم:

 1-دانشگاه تورنتو (University of Toronto): این دانشگاه که در سال 1827 و در شهر تورنتو، تأسیس شده، با رنک جهانی 21 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، جزء برترین دانشگاه‌های دنیاست و بیش از 700 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، علوم زیستی، علوم ریاضی و فیزیک، تبلیغات و بازرگانی، علوم کامپیوتر، مهندسی، تربیت بدنی، موسیقی، معماری، آموزش، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و حقوق، ارائه میدهد.  

2-دانشگاه مک‌گیل (McGill University): این دانشگاه با نام پیشین کالج مک‌گیل در سال 1821 در شهر مونترال، مرکز ایالت کبک تأسیس شد. دانشگاه مک‌گیل با رنک جهانی 30، بیش از 250 رشتۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی و در رشته‌های مختلف حوزۀ علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پایه و مهندسی ارائه میدهد.

3-دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia): این دانشگاه در سال 1908 در شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیا تأسیس شد و با رنک جهانی 34 مطابق نظام رتبه‌بندی QS، طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه میدهد. دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای ادامۀ تحصیل است، زیرا هم جزء دانشگاه‌های برتر دنیاست و هم در شهر ونکوور، مقصد جذاب متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا، واقع شده است.

4-دانشگاه البرتا (University of Alberta): دانشگاه آلبرتا در سال 1908 در شهر ادمونتون در استان البرتا تأسیس شده است. این دانشگاه با رنک بین‌المللی 111 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، بیش از 200 برنامۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی در حوزۀ علوم اجتماعی، سلامت، آموزش، ریاضی، زبان‌شناسی ارائه میدهد.

5- دانشگاه مک‌مستر (McMaster University): این دانشگاه در سال 1887 در همیلتون در استان اونتاریو تأسیس شده است. مک‌مستر با رنک بین‌المللی 189، جزء دانشگاه‌های برجستۀ کشور کانادا است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه میدهد.

6- دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria): این دانشگاه در سال 1915 در جزیرۀ ونکوور تأسیس شده است و دارای رنک جهانی 349 است. دانشگاه ویکتوریا نیز گسترۀ وسیعی از رشته‌های تحصیلی در حوزه‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارائه میدهد.

7- دانشگاه کونکوردیا (Concordia University): دانشگاه کونکوردیا با رتبۀ جهانی 415 در شهر مونترال تأسیس شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی است.

8- دانشگاه تورنتو متروپولیتن (Toronto Metropolitan University): دانشگاه تورنتو متروپولیتن با رنک جهانی 801، در شهر تورنتو واقع شده و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه میدهد.

9- دانشگاه اونتاریو تِک (Ontario Tech University): دانشگاه اونتاریو تک با رتبۀ جهانی 601 جزء دانشگاه‌های مطرح کشور کانادا برای اخذ پذیرش در رشته‌های فنی و مهندسی است. این دانشگاه در اشاوا در استان اونتاریو واقع شده است.

10- دانشگاه لِیکهِد (Lakehead University): دانشگاه لیکهد با رنک جهانی 1000 در استان اونتاریو واقع شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های گوناگون است.

بازۀ زمانی ثبت نام برای مقطع کارشناسی در کشور کانادا

اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی از دانشگاه‌های کشور کانادا، معمولاً برای دو ورودی ترم سپتامبر (شهریور) و ژانویه (دی) امکا‌ن‌پذیر است. بازۀ زمانی اقدام برای ترم سپتامبر، معمولاً تا زمستان سال قبل و بازۀ زمانی اقدام برای ترم ژانویه تا تابستان همان سال در نظر گرفته میشود. بنابراین اگر شما برای ورودی ژانویه 2025 قصد اقدام داشته باشید، میبایست حداکثر تا اواسط تابستان 2024 نسبت به ثبت نام اقدام کنید و اگر برای ورودی سپتامبر 2025، قصد اقدام داشته باشید، باید حداکثر تا اواسط زمستان 2025 نسبت به تکمیل مدارک و ثبت نام اقدام نمایید. برخی دانشگاه‌ها در کشور کانادا، ورودی‌ها و ددلاین‌های دیگری نیز برای اخذ پذیرش در نظر میگیرند.موسسه مهاجرتی راسا پرواز در تمامی مراحل اخذ پذیرش و جایابی دانشجویان، مشاوره‌های لازم را در اختیار آنها قرار میدهد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است. هزینه های تحصیل:هزینۀ تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا ، بین 25000 تا 45000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی: هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20,635 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 000,10 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.  در صورتی که رشتۀ تحصیلی که پذیرش در آن صورت گرفته، حائز شرایط اخذ ویزای Open Work Permit برای همراه باشد، هزینه زندگی بر اساس تعداد اعضای خانواده بشرح ذیل خواهد بود:

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل:هزینۀ تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا ، بین 25000 تا 45000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی: هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20,635 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 10000 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.  در صورتی که رشتۀ تحصیلی که پذیرش در آن صورت گرفته، حائز شرایط اخذ ویزای Open Work Permit برای همراه باشد، هزینه زندگی بر اساس تعداد اعضای خانواده بشرح ذیل خواهد بود:

خانوادۀ دو نفره25,690 دلار کانادا
خانوادۀ سه نفره31,583 دلار کانادا
خانوادۀ چهار نفره38,346 دلار کانادا
خانوادۀ پنج نفره43,492 دلار کانادا
خانوادۀ شش نفره49,051 دلار کانادا
خانوادۀ هفت نفره54,611 دلار کانادا
بیش از هفت نفر به ازای هر نفر اضافی5,559 دلار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مقطع کارشناسی کشور کانادا

 • اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).
 • ترجمۀ مدرک و ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی.
 • نمره زبان انگلیسی IELTS 6.5 هر مهارت 6  یا TOEFL iBT (Home Edition) 90  هر مهارت 20
 • رزومۀ تحصیلی
 • انگیزه نامه

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *