تحصیل در دوره های کالج کشور کانادا

تحصیل در دوره های کالج کشور کانادا


تحصیل در دوره های کالج کشور کانادا

تحصیل در دوره های کالج کشور کانادا، فرصتی استثنایی برای دانش‌آموختگان دبیرستان و همچنین دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی است تا بتوانند با هزینۀ پایین‌تر و با تمرکز بیشتر بر آموزش عملی، در این کشور تحصیل کنند. با توجه به اینکه در ایران، مقطعی تحت عنوان کالج یا مشابه آن وجود ندارد، علاقمندان به تحصیل در کالج، از بیشترین متقاضیان ادامۀ تحصیل در کشور کانادا محسوب میشوند.

انواع دوره‌های کالج در کشور کانادا

کالجهای دولتی و خصوصی در کشور کانادا، امکان تحصیل در دوره‌های مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار میدهند. دوره‌هایی که بسته به بازۀ زمانی، مدرک تحصیلی قبلی و رشتۀ تحصیلی به انواع گوناگونی تقسیم می شوند.

برای نمونه میتوان به دوره‌های Diploma، Advanced Diploma، Graduate Diploma، Certificate و Post-Graduate Certificate اشاره کرد. دوره‌های Diploma و Graduate Diploma معمولاً طول دورۀ تحصیل طولانی‌تری (2 سال یا بیشتر) دارند و دوره‌های Advanced Diploma، Certificate  و Post-Graduate Certificate  معمولاً طی 1 تا 1.5 سال به اتمام می رسند.

علاقمندان به تحصیل در کالج در کشور کانادا در صورتی که مایلند، پس از تحصیل از فرصت جستجوی شغل در کشور کانادا برخوردار شوند، باید به این نکته توجه داشته باشند که برنامۀ تحصیلی که در آن پذیرفته شده‌اند یا کالج ارائه دهندۀ آن برنامه، امکان اخذ اجازۀ کار پس از تحصیل (Post Graduate Work Permit) که اختصاراً PGWP نامیده میشود؛ را داشته باشد. مؤسسۀ مهاجرتی راسا پرواز می تواند در این زمینه، مشاوره‌های لازم را به متقاضیان ارائه دهد.

مزایای تحصیل در کالج‌های کشور کانادا

دانشجویان با تحصیل در دوره‌های کالج کشور کانادا، این فرصت را خواهند داشت تا در طول بازۀ زمانی کوتاهی از نظر تئوری و عملی، آموزشهای لازم را در زمینۀ رشتۀ تخصصی موردنظر خود دریافت کنند. تأکید دوره‌های کالج بر برنامه‌های کارآموزی و دوره‌های عملی، زمینۀ ورود سریع آنها به بازار کار در کشور کانادا را فراهم می سازد.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در دوره‌های کالج کشور کانادا این است که دانشجویان می توانند با نمرۀ زبان پایین‌تر از دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد (IELTS 6 یا TOEFL iBT 80)، یا معدل پایین‌تر، در این دوره‌ها پذیرفته شوند.

از دیگر مزیتهای دورۀ کالج در کشور کانادا، تنوع رشته‌های تحصیلی در این دوره‌هاست. چنان که دانشجویان می توانند در طیف گسترده‌ای از رشته‌های تخصصی از تکنسین داروخانه و ماساژوری گرفته تا تعمیر و نگهداری هواپیما، مشغول به تحصیل شوند. برخی از این دوره‌های تخصصی، شامل دوره‌های کارآموزی تحت عنوان Co-Op هستند. در دوره‌های Co-Op کالج، دانشجو را برای گذراندن دورۀ کارآموزی به یک شرکت، مجموعۀ صنعتی یا کارخانه، معرفی میکند.

دانشجو، پس از سپری کردن این دوره، می تواند به راحتی در حوزۀ تخصصی موردنظر خود در کشور کانادا مشغول به کار شود. از سوی دیگر، کالج‌های کانادا از امکانات و تجهیزات و کادر آموزشی مجرب برخوردار هستند و دانشجویان می توانند با استفاده از فرصتهای موجود در آنها، دانش تئوری و عملی خود را در زمینۀ تخصصی موردنظرشان با به روزترین امکانات و روش‌های آموزشی تقویت کنند.

این واقعیت، علاوه بر کانادا، امکان ادامۀ فعالیت شغلی دانش‌آموختگان کالجهای کشور کانادا را در سایر کشورهای توسعه یافتۀ جهان فراهم می سازد.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانش‌آموزان

دولت کانادا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در دوره‌های کالج، تسهیلات خاصی در نظر گرفته است که به جذابیت این دوره‌ها افزوده است. یکی از این جذابیتها، امکان اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) همزمان با تحصیل، برای دانشجویان کالج است که برنامۀ تحصیلی آنها، شامل Co-Op یا دوره‌های کارآموزی است.

در واقع، دانشجو این امکان را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا و دریافت استادی پرمیت، برای دریافت ویزای Open Work Permit درخواست دهد و در مدت زمان کوتاهی، این ویزا را از ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت کند. ویزای Open Work Permit، این امکان را به دانشجو میدهد که همزمان با تحصیل، امکان جستجو و فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را در کشور کانادا داشته باشد.

یکی دیگر از امکاناتی که دولت کانادا برای دانشجویان کالج در این کشور در نظر گرفته است، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو بصورت همزمان است. همسر و فرزندان دانشجویان دوره‌های کالج در کشور کانادا، این امکان را دارند تا همزمان با دانشجو، ویزای توریستی چندبار ورود کشور کانادا را دریافت کنند.

در حال حاضر و با توجه به قانون اعلامی دولت کانادا مبنی بر تبدیل ویزای توریستی به ویزای Open Work Permit برای ایرانیان در خاک کانادا، همراه دانشجوی کالج، این فرصت را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا، درخواست اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) را بصورت رایگان ثبت کرده و این ویزا را دریافت کند و در کانادا مشغول به کار شود. در صورتی که همسر دانشجوی مقطع کالج موفق شود، ویزای Open Work Permit کشور کانادا را دریافت کند، فرزندان آنها میتوانند بصورت رایگان در مدارس دولتی کانادا، تحصیل کنند.

تنوع رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی کالج در کشور کانادا

تنوع رشته‌های تحصیلی کالج در کشور کانادا به اندازه‌ای است که شاید بتوان گفت هیچ رشته‌ای وجود ندارد که دورۀ تحصیلی کالج مرتبط با آن در کانادا وجود نداشته باشد. طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی که مخصوصاً با توجه به محدودیتهای کشور کانادا برای ارائۀ پذیرش به دانشجویان بین‌المللی در رشتۀ پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی، میتواند گزینه‌هایی جذاب برای متقاضیان رشته‌های مذکور باشد. از رشته‌های تخصصی ارائه شده در کالجهای کانادا می تواند به موارد ذیل اشاره کرد:

رشته‌های حوزۀ هوانوردی 1-تعمیر و نگهداری هواپیما2-عملیات هوانوردی3-امنیت پرواز
رشته‌های حوزۀ تجارت و بازرگانی 1-حسابداری2-تجارت و بیمه3-مدیریت بازرگانی
رشته‌های حوزۀ هنر، طراحی و گرافیک 1-انیمیشن2-طراحی بازی3-طراحی گرافیک
رشته‌های حوزۀ علوم اجتماعی 1-مددکاری اجتماعی2-آموزش کودکان ابتدایی3-علوم رفتاری
رشته‌های حوزۀ مهندسی 1-تکنسین مهندسی (برق، کامپیوتر، عمران و …)2-توسعۀ پایدار
رشته‌های حوزۀ مُد و زیبایی 1-تکنسین زیبایی 2-تراپیست آب درمانی3-صنعت مُد و فشن
رشته‌های حوزۀ سلامت 1-تکنسین دامپزشکی2-تکنسین داروخانه3-پرستاری عملی
رشته‌های حوزۀ هتلداری و گردشگری 1-مهمانداری2-هتلداری3-خدمات گردشگری
رشته‌های حوزۀ IT 1-هوش مصنوعی2-برنامه نویسی3-امنیت سایبری
رشته‌های حوزۀ حقوق 1-مدیریت امور مهاجرتی2-مدیریت املاک3-منشی حقوقی
رشته‌های حوزۀ علوم ارتباطات 1-روزنامه‌نگاری2-تولید محتوا3-تولید رسانه
 

کالج‌های مشهور کشور کانادا

کالج‌های مشهور زیادی در کشور کانادا هر ساله به خیل عظیمی از دانشجویان بین‌المللی پذیرش میدهند. کالج‌هایی که سابقه‌ای طولانی در تربیت نیروی متخصص در کشور کانادا دارند. در ادامه به تعدادی از این کالج‌ها اشاره میکنیم:

1-پلی‌تکنیک سِنِکا (Seneca Polytechnic):

کالج پلی‌تکنیک سنکا، در شهر تورنتو واقع شده و یکی از کالجهای برتر کشور کانادا محسوب میشود که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تخصصی ارائه میدهد.

2-کالج موهاک (Mohawk College):

این کالج در شهر همیلتون واقع شده و برنامه‌های متنوع Diploma  و Certificate در رشته‌های گوناگون ارائه میدهد.

3-کالج سنتنیال (Centennial College):

این کالج در شهر تورنتو واقع شده و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تکنولوژی و هنری ارائه میدهد.

4-کالج لانگارا (Langara College):

این کالج در شهر ونکوور تأسیس شده و رشته‌های متنوعی در حوزۀ هنر، سلامت، تجارت، علوم انسانی و تکنولوژی ارائه میدهد.

5-Vancouver Community College  (VCC):

این کالج نیز در شهر ونکوور واقع شد و طیفی از رشته‌های تخصصی در زمینۀ سلامت، تجارت، علوم انسانی و تکنولوژی ارائه میدهد.

بازۀ زمانی ثبت نام برای کالج‌های کشور کانادا

برای آغاز به تحصیل در کالج در کشور کانادا، تاریخ و ددلاین مشخصی وجود ندارد و ثبت نام‌ها معمولاً بصورت Rolling در تمام طول سال انجام میشود. پس از انجام ثبت نام، پذیرش برای اولین ورودی که دانشجو فرصت کافی برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشد، برای دانشجو صادر میگردد.

هزینه تحصیل در کالج‌های کشور کانادا

هزینه تحصیل در کالج‌های کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل:

هزینۀ تحصیل در کالج‌های کشور کانادا ، بین 15000 تا 25000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی:

هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20.653 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 10.000 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کالج‌های کشور کانادا

  • اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).
  • ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقاطع قبلی.
  • نمره زبان انگلیسی IELTS 6 هر مهارت 5  یا TOEFL iBT (Home Edition) 80  هر مهارت 20
  • رزومۀ تحصیلی
  • انگیزه نامه
تحصیل در دوره های کالج کشور کانادا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *