تحصیل در دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا

دوره‌های فرصت مطالعاتی که اصطلاحاً Visiting Student Program نامیده میشوند، دوره‌های تحصیلی شش ماهه تا یک ساله (یا بیشتر) هستند که معمولاً به دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا، اختصاص می‌یابند. دانشجویان فرصت مطالعاتی، این امکان را خواهند داشت تا در این بازۀ زمانی در برخی کلاسهای درسی دانشگاه مقصد حضور یافته و از کتابخانه و امکانات آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاهی آن دانشگاه بهرمند شوند. دانشجوی فرصت مطالعاتی معمولا در انتهای دوره میبایست گزارشی از روند فعالیتهای خود طی دورۀ حضور در آن دانشگاه، ارائه دهند. این گزارش میتواند در قالب یک پژوهش یا تحقیق باشد.

انواع برنامه‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا

دوره‌های فرصت مطالعاتی از نظر نوع رشته، محدودیتی ندارند و دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان تمامی رشته‌های تحصیلی، بسته به موضوع پژوهشی میتواند پذیرش دوره‌های فرصت مطالعاتی را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند.

مزایای شرکت در دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا

دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا، این امکان را به دانشجو میدهند تا در بازۀ زمانی کوتاه شش ماه تا یک سال از امکانات پژوهشی، آموزشی و آزمایشگاهی بهترین دانشگاه‌های دنیا بهرمند شوند و در نگارش رسالۀ دکتری یا پژوهشهای پسا دکترا از این امکانات استفاده کنند.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان فرصت مطالعاتی

برای تحصیل در دوره‌های فرصت مطالعاتی، بسته به طول دوره میتوان برای ویزای تحصیلی یا توریستی اقدام نمود. دانشجویان دوره‌های فرصت مطالعاتی فارغ از بازۀ زمانی دورۀ تحصیل در کشور کانادا، میتوانند برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند. دانشجویان فرصت مطالعاتی که از دوره‌های تحصیلی شش ماه و کمتر پذیرش دریافت کرده‌اند، میتوانند برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنند. با توجه به امکانات و تسهیلات متعددی که دریافت ویزای تحصیلی برای دانشجو دارد، توصیه میشود دانشجویان فرصت مطالعاتی برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنند.

بازۀ زمانی ثبت نام برای دوره‌های فرصت مطالعاتی

اقدام برای اخذ پذیرش در دوره‌های فرصت مطالعاتی در دانشگاه‌های کشور کانادا، ددلاین و محدودیتی ندارد. بنابراین در هر زمان از سال، دانشجویان میتوانند از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه و دریافت تأییدیۀ آنها، پذیرش دورۀ فرصت مطالعاتی را دریافت کنند. در بعضی اعلامیه‌های خاص دوره‌های فرصت مطالعاتی که در وبسایت دانشگاه‌های منتشر می شود، ددلاینهای خاصی برای ثبت نام در این دوره‌ها در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا

هزینه تحصیل در دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل:

هزینۀ تحصیل در دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا ، بین 1000 تا 3000 دلار کانادا برای یک ترم تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی:

هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20,635 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 000,10 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.  در صورتی که رشتۀ تحصیلی که پذیرش در آن صورت گرفته، حائز شرایط اخذ ویزای Open Work Permit برای همراه باشد، هزینه زندگی بر اساس تعداد اعضای خانواده بشرح ذیل خواهد بود:

خانوادۀ دو نفره

25,690 دلار کانادا

خانوادۀ سه نفره

31,583 دلار کانادا

خانوادۀ چهار نفره

38,346 دلار کانادا

خانوادۀ پنج نفره

43,492 دلار کانادا

خانوادۀ شش نفره

49,051 دلار کانادا

خانوادۀ هفت نفره

54,611 دلار کانادا

بیش از هفت نفر به ازای هر نفر اضافی

5,559 دلار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دوره‌های فرصت مطالعاتی در کشور کانادا

اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).

ترجمۀ ریزنمرات مقطع دکترا.

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد.

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی.

رزومۀ تحصیلی

انگیزه نامه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *