تحصیل در دوره‌های پسادکتری در کشور کانادا

دوره‌های پسادکتری یا Post Doctoral به دوره‌های تخصصی یک تا دو ساله گفته میشود که فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا، بیشتر با هدف جذب در هیئت علمی یا گروه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها، در آن شرکت میکنند. دوره پسا دکتری در کشور کانادا، نه یک دورۀ تحصیلی بلکه یک دورۀ فعالیت شغلی محسوب میشود، لذا متقاضیان فعالیت در این دوره‌ها برای ورود به کشور کانادا، میبایست ویزای کاری دریافت کنند. از آنجا که بسیاری از فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا، تمایل دارند بعنوان هیئت علمی یا عضو دائم پژوهشکده‌های تخصصی در دانشگاه‌های کشور کانادا مشغول به فعالیت شوند، این کشور به یکی از مقاصد جذاب برای آنها تبدیل شده است.

انواع برنامه‌های پسا دکتری در کشور کانادا

دوره‌های پسا دکتری از نظر نوع رشته، محدودیتی ندارند و دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان تمامی رشته‌های تحصیلی، بسته به موضوع پژوهشی میتواند پذیرش دوره‌های پسا دکتری را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند. برای اخذ پذیرش از دوره‌های پسا دکتری نیز همچون دورۀ دکتری، میبایست با اساتید دانشگاه‌ها مکاتبه صورت گرفته و تأیید آنها دریافت شود، در غیر اینصورت شانس زیادی برای اخذ پذیرش پسا دکتری وجود نخواهد داشت.

مزایای شرکت در دوره‌های پسا دکتری در کشور کانادا

دوره‌های پسا دکتری، دانش تئوری فارغ‌التحصیلان دکترا را در عرصۀ عمل به کار میگیرد و آنها را برای ورود به بازار کار تخصصی در رشتۀ تحصیلیشان آماده میکند. از آنجا که دوره‌های پسا دکتری در کشور کانادا، شغل محسوب میشوند، طول این دوره نیز بعنوان فعالیت شغلی متقاضی در نظر گرفته میشود و در بازۀ زمانی کوتاه‌تر، شرایط و امکانات لازم برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا را فراهم میسازد. به همین دلیل دوره‌های پسا دکتری در کشور کانادا، بسیار رقابتی هستند و اخذ پذیرش از آنها نیازمند یک رزومۀ قوی و انگیزه نامۀ پژوهشی جذاب است.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای متقاضیان پسادکتری

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، نوع ویزای پسا دکتری در کشور کانادا، ویزای کاری است. بنابراین متقاضیان پسا دکتری میتوانند شرکت در این دوره را بعنوان فعالیت شغلی در نظر بگیرند. طبیعتاً تسهیلاتی همچون عدم نیاز به ارائۀ تمکن مالی (بسته به میزان حقوق دریافتی از پوزیشن پسا دکتری)، که در ویزای کاری یا Work Permit کانادا وجود دارد، به متقاضیان پسا دکتری نیز تعلق میگیرد. همچنین، این متقاضیان میتوانند برای دریافت ویزای کار آزاد یا Open Work Permit برای همسرشان بصورت همزمان اقدام کنند. طبیعتاً فرزندان آنها نیز میتوانند بصورت همزمان ویزای تحصیلی یا توریستی کانادا را دریافت کنند. تحصیل فرزندان متقاضیان پسا دکتری در کشور کانادا رایگان خواهد بود.

بازۀ زمانی ثبت نام برای دوره‌های پسا دکتری

اقدام برای اخذ پذیرش در دوره‌های پسا دکتری در دانشگاه‌های کشور کانادا، ددلاین و محدودیتی ندارد. بنابراین در هر زمان از سال، دانشجویان میتوانند از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه و دریافت تأییدیۀ آنها، پذیرش دورۀ پسا دکتری را دریافت کنند. در بعضی اعلامیه‌های خاص دوره‌های فرصت مطالعاتی که در وبسایت دانشگاه‌ها یا مراکز تحقیقاتی-پژوهشی منتشر میشود، ددلاینهای خاصی برای ثبت نام در این دوره‌ها در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل در دوره‌های پسا دکتری در کشور کانادا

از آنجا که دوره‌های پسا دکتری در کانادا، شغل محسوب میشوند و متقاضی میتواند سالانه بین 40 تا 60 هزار دلار کانادا، حقوق دریافت کنند، شرکت در این دوره‌ها برای متقاضی مشمول هزینه‌ای نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام دوره‌های پسا دکتری در کشور کانادا

اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع دکترا.

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد.

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی.

ترجمۀ مدارک مربوط به سوابق شغلی.

رزومه.

انگیزه نامه.

کاور لتر.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *