تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا

دکترای تخصصی یا PhD، آخرین مرحلۀ تحصیلی دانشگاهی است که به دریافت مدرک تحصیلی منجر میگردد. دانشجویان مقطع دکترا، در حوزۀ رشتۀ تخصصی خود، متخصص و صاحب نظر محسوب میشوند و پس از اتمام دورۀ تحصیلی خود میتوانند بعنوان استاد دانشگاه یا متخصص در حوزه‌های فنی و مهندسی، علوم زیستی و بهداشت و نیز علوم انسانی و هنر، مشغول به فعالیت حرفه‌ای شوند. در کشورهای در حال توسعه، معمولاً فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، مایلند تا تحصیلات خود را در مقطع دکترا در فضایی بین‌المللی و در دانشگاه‌های برجستۀ دنیا ادامه دهند، تا هم از تجربیات بین‌المللی در حوزۀ رشتۀ تخصصی خود بهرمند شوند و به‌روزترین دانش آکادمیک و روشهای تحقیق و پژوهش را فراگیرند. بهمین دلیل، کانادا یکی از مقصدهای جذاب دانشجویان دکترا بخصوص برای کشورهای در حال توسعه است.

انواع برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کشور کانادا

تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا نیز همچون سایر کشورهای دنیا، پژوهش محور (Thesis Based) میباشد. یعنی دانشجو، بخش کوتاهی از این دوره را در کلاسهای درسی و بخش عمده‌ای از آن را به پژوهش، تنظیم و نگارش رسالۀ دکتری، میپردازد. دریافت مدرک دکترا، در پایان دوره، منوط به دفاع موفقیت آمیز از رساله است. برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کشور کانادا، تنوع گسترده‌ای دارد و تقریباً نمیتوان رشتۀ تحصیلی یافت که در مقطع دکترا در این کشور ارائه نشود.

مزایای تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا

طبیعتاً اولین و مهمترین مزیت تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا، دریافت آموزش تخصصی حرفه‌ای در بهترین دانشگاه‌های دنیا و با روزآمدترین دانش فنی است. دانشجویان بین‌المللی با تحصیل در مقطع دکترا در این کشور، میتوانند با به روزترین شیوه‎‌های تحلیل و روش تحقیق آشنا شده و در انجام پژوهشها یا پروژه‌های تخصصی خود از آن استفاده کنند.

دومین مزیت تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا، اختصاص بورسیه یا فاند (بصورت کامل یا بصورت محدود) به دانشجویان است. پس از دریافت تأییدیۀ سوپروایزر (استاد راهنما)، و اخذ پذیرش از دانشگاه، مبلغ قابل توجهی (بسته به رشته و دانشگاه) بعنوان فاند دکترا از طرف دانشگاه به دانشجو، اختصاص پیدا میکند. علاوه بر این، اکثر استادان دانشگاه‌های کانادا نیز با توجه به سهمیه‌ای که برای ارائۀ فاند به دانشجویان دکترا دارند، بخش دیگری از هزینه‌های دانشجو را تحت عنوان فاند سوپروایزر، پوشش میدهند. فاندها یا بورسیه‌های یاد شده، تقریباً هزینۀ تحصیل دانشجو را در این مقطع بطور کامل پوشش میدهد و دانشجوی دکترا برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا، صرفاً میبایست مدارک تمکن مالی به میزان هزینۀ زندگی برای یک سال، ارائه کند.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان دکترا

دولت کانادا، در میان دوره‌های تحصیلی مختلف، بیشترین تسهیلات مهاجرتی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته است.

یکی از این تسهیلات، امکان اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) همزمان با تحصیل، برای دانشجویان دکترا است که برنامۀ تحصیلی آنها، شامل Co-Op یا دوره‌های کارآموزی است. در واقع، دانشجو این امکان را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا و دریافت استادی پرمیت، برای دریافت ویزای Open Work Permit درخواست دهد و در مدت زمان کوتاهی، این ویزا را از ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت کند. ویزای Open Work Permit، این امکان را به دانشجو میدهد که همزمان با تحصیل، امکان جستجو و فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را در کشور کانادا داشته باشد.

یکی دیگر از امکاناتی که دولت کانادا برای دانشجویان دکترا در این کشور در نظر گرفته است، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو بصورت همزمان است. همسر و فرزندان دانشجویان دوره‌های دکترا در کشور کانادا، این امکان را دارند تا همزمان با دانشجو، ویزای کار آزاد (Open Work Permit) یا ویزای توریستی چندبار ورود کشور کانادا را دریافت کنند. در حال حاضر و با توجه به قانون اعلامی دولت کانادا مبنی بر تبدیل ویزای توریستی به ویزای Open Work Permit برای ایرانیان در خاک کانادا، همراه دانشجوی دکترا، این فرصت را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا، درخواست اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) را بصورت رایگان ثبت کرده و این ویزا را دریافت کند، اما با توجه به اینکه دولت کانادا، محدودیتی برای اخذ ویزای کار آزاد، برای همراهان دانشجویان دکترا، پیش از ورود آنها به کشور کانادا در نظر نگرفته است، توصیه میشود که همراهان متقاضیان این دورۀ تحصیلی، از ابتدا برای دریافت ویزای Open Work Permit، اقدام نمایند تا برای آغاز اشتغال آنها در کشور کانادا، اتلاف وقتی صورت نگیرد.

در صورتی که همسر دانشجوی دکترا، قبل یا بعد از ورود به کشور کانادا، ویزای Open Work Permit این کشور را دریافت کند، فرزندان آنها میتوانند بصورت رایگان در مدارس دولتی کانادا، تحصیل کنند.

یکی دیگر از تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان مقطع دکترا، امکان اخذ اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی (Post Graduate Work Permit) برای دانشجویان این مقطع است. اشتغال به مدت سه سال در کشور کانادا، شرایط اخذ اقامت دائم این کشور را برای فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا، فراهم میسازد.

دانشگاه‌های مشهور کشور کانادا

دانشگاه‌های مشهور زیادی در کشور کانادا هر ساله به خیل عظیمی از دانشجویان بین‌المللی پذیرش میدهند. دانشگاه‌هایی که سابقه‌ای طولانی در تربیت نخبگان و نیروی متخصص در کشور کانادا دارند و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی دکترا در رشته‌های مختلف ارائه میدهند. در ادامه به تعدادی از این دانشگاه‌ها اشاره میکنیم:

1-دانشگاه تورنتو (University of Toronto): این دانشگاه که در سال 1827 و در شهر تورنتو، تأسیس شده، با رنک جهانی 21 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، جزء برترین دانشگاه‌های دنیاست.

2-دانشگاه مک‌گیل (McGill University): این دانشگاه با نام پیشین کالج مک‌گیل در سال 1821 در شهر مونترال، مرکز ایالت کبک تأسیس شد. دانشگاه مک‌گیل با رنک جهانی 30 است.

3-دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia): این دانشگاه در سال 1908 در شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیا تأسیس شد و با رنک جهانی 34 مطابق نظام رتبه‌بندی QS، طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه میدهد. دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای ادامۀ تحصیل است، زیرا هم جزء دانشگاه‌های برتر دنیاست و هم در شهر ونکوور، مقصد جذاب متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا، واقع شده است.

4-دانشگاه البرتا (University of Alberta): دانشگاه آلبرتا در سال 1908 در شهر ادمونتون در استان البرتا تأسیس شده است. این دانشگاه دارای رنک بین‌المللی 111 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS است.

5- دانشگاه مک‌مستر (McMaster University): این دانشگاه در سال 1887 در همیلتون در استان اونتاریو تأسیس شده است. مک‌مستر با رنک بین‌المللی 189، جزء دانشگاه‌های برجستۀ کشور کانادا است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه میدهد.

6- دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria): این دانشگاه در سال 1915 در جزیرۀ ونکوور تأسیس شده است و دارای رنک جهانی 349 است.

7- دانشگاه کونکوردیا (Concordia University): دانشگاه کونکوردیا با رتبۀ جهانی 415 در شهر مونترال تأسیس شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکترا است.

8- دانشگاه تورنتو متروپولیتن (Toronto Metropolitan University): دانشگاه تورنتو متروپولیتن با رنک جهانی 801، در شهر تورنتو واقع شده و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا ارائه میدهد.

9- دانشگاه اونتاریو تِک (Ontario Tech University): دانشگاه اونتاریو تک با رتبۀ جهانی 601 جزء دانشگاه‌های مطرح کشور کانادا برای اخذ پذیرش در رشته‌های فنی و مهندسی است. این دانشگاه در اشاوا در استان اونتاریو واقع شده است.

10- دانشگاه لِیکهِد (Lakehead University): دانشگاه لیکهد با رنک جهانی 1000 در استان اونتاریو واقع شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های گوناگون است.

بازۀ زمانی ثبت نام برای مقطع دکترا

اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی دکترا از دانشگاه‌های کشور کانادا، معمولاً برای دو ورودی ترم سپتامبر (شهریور) و ژانویه (دی) امکا‌ن‌پذیر است. بازۀ زمانی اقدام برای ترم سپتامبر، معمولاً تا زمستان سال قبل و بازۀ زمانی اقدام برای ترم ژانویه تا تابستان همان سال در نظر گرفته میشود. بنابراین اگر شما برای ورودی ژانویه 2025 قصد اقدام داشته باشید، میبایست حداکثر تا اواسط تابستان 2024 نسبت به ثبت نام اقدام کنید و اگر برای ورودی سپتامبر 2025، قصد اقدام داشته باشید، باید حداکثر تا اواسط زمستان 2025 نسبت به تکمیل مدارک و ثبت نام اقدام نمایید.

برخی دانشگاه‌ها در کشور کانادا، ورودی‌ها و ددلاین‌های دیگری نیز برای اخذ پذیرش در نظر میگیرند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا، باید این نکته را در نظر داشته باشند که پیش از ثبت نام در پرتال دانشگاه، میبایست از طریق مکاتبه با اساتید برنامۀ تحصیلی موردنظر خود، تأییدیۀ استاد راهنما یا سوپروایزری را از یکی از اساتید دانشگاه دریافت کنند تا امکان اخذ پذیرش آنها از آن دانشگاه در مقطع دکترا وجود داشته باشد.

موسسه مهاجرتی راسا پرواز در تمامی مراحل مکاتبه با استادان، اخذ پذیرش و جایابی دانشجویان، مشاوره‌های لازم را در اختیار متقاضیان قرار میدهد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل:

هزینۀ تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا ، بین 20000 تا 30000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی:

هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20,635 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 000,10 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.  در صورتی که رشتۀ تحصیلی که پذیرش در آن صورت گرفته، حائز شرایط اخذ ویزای Open Work Permit برای همراه باشد، هزینه زندگی بر اساس تعداد اعضای خانواده بشرح ذیل خواهد بود:

خانوادۀ دو نفره

25,690 دلار کانادا

خانوادۀ سه نفره

31,583 دلار کانادا

خانوادۀ چهار نفره

38,346 دلار کانادا

خانوادۀ پنج نفره

43,492 دلار کانادا

خانوادۀ شش نفره

49,051 دلار کانادا

خانوادۀ هفت نفره

54,611 دلار کانادا

بیش از هفت نفر به ازای هر نفر اضافی

5,559 دلار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مقطع دکترا در کشور کانادا

اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد.

ترجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی.

نمره زبان انگلیسی IELTS 6.5  هر مهارت 6  یا TOEFL iBT (Home Edition) 90  هر مهارت 20

پروژۀ تحقیقاتی (Research Proposal) که مسیر دریافت تأییدیۀ استاد راهنما را تسهیل میکند.

رزومۀ تحصیلی.

انگیزه نامه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *