تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

کارشناسی ارشد در حد فاصل مقطع کارشناسی و دکترا واقع شده و دانش تئوری و فنی در سطح نیمه‌تخصصی در این دوره در اختیار دانشجویان قرار میگیرد. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، بعنوان یک کارشناس تخصصی در حوزۀ رشتۀ تحصیلی خود شناخته میشوند و براحتی در آن رشته میتوانند، مشغول به کار شوند. از طرفی، طول دورۀ کارشناسی ارشد نیز کوتاه است و همین موضوع، به جذابیت آن کمک میکند. در کانادا نیز، دورۀ کارشناسی ارشد، نسبت به سایر دوره‌ها از جذابیت بیشتری برخوردار است، زیرا هم طول دوره کوتاه‌تر است و بالتبع، شهریۀ دانشگاه‌ها کمتر است و هم ظرفیت دانشگاه‌ها برای پذیرفتن دانشجویان جدید، بیشتر است. از طرفی، از نظر شرایط مهاجرتی نیز، دولت کانادا، امکانات ویژه‌ای برای دانشجویان این مقطع در نظر گرفته است. امکاناتی که کانادا را به یک قطب در جذب دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

انواع برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا، در یک نگاه کلی به دو نوع برنامۀ آموزش محور (Course Based) و پژوهش محور (Thesis Based) تقسیم میشوند.

در برنامه‌های آموزش محور، متقاضی برای اخذ پذیرش دانشگاه، صرفاً میبایست مدارک موردنیاز (از جمله مدرک تحصیلی، ریزنمرات و نمرۀ زبان انگلیسی) را ارائه دهد و دانشگاه در ارزیابی با سایر متقاضیان، و با توجه به ظرفیت برنامۀ تحصیلی مذکور، نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش متقاضی، تصمیم‌گیری میکند. برنامه‌های تحصیلی آموزش محور، معمولاً نیازی به ارائۀ پایان‌نامه در انتهای دوره ندارند.

در برنامه‎های پژوهش محور، متقاضی، پیش از ثبت نام در سامانۀ دانشگاه، میبایست نظر مثبت یکی از اساتید هیئت علمی در برنامۀ تحصیلی یاد شده را در دانشگاه موردنظر، جلب کند. پس از تأیید استاد راهنما، متقاضی، در صورت برخورداری از حداقل شرایط ثبت نام برای آن برنامۀ تحصیلی، میتواند درخواست ثبت نام خود را ثبت نماید. در برنامه‌های پژوهش محور، دانشجو در انتهای دوره، میبایست پایان‌نامۀ کارشناسی ارشد خود را ارائه نموده و از آن دفاع کند، تا فارغ‌التحصیل شود.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا، باید این نکته را در نظر داشته باشند که با توجه به زمانبر بودن اخذ تأییدیۀ استاد راهنما، برای اخذ پذیرش در برنامه‌های تحصیلی پژوهش‌محور میبایست حداقل شش ماه پیش از ددلاین ثبت نام دانشگاه‌ها اقدام نمایند. مؤسسۀ راسا پرواز میتواند در فرایند مکاتبات برای جلب موافقت استاد راهنما، مشاوره‌های لازم را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

دانشگاه‌های کانادا، امکانات آموزشی و پژوهشی فوق‌العاده‌ای در اختیار دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد قرار میدهند که با استفاده از آن میتوان توان تئوری و عملی خود را در فضایی بین‌المللی، تقویت نموده و برای فعالیت شغلی یا ادامۀ تحصیل در سطح استاندارد جهانی آماده شوند. رویکرد عمل‌گرایانۀ دانشگاه‌های کانادا در آموزش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، این کشور را به قطب جذابی برای متقاضیان تحصیل در این مقطع، تبدیل کرده است و معمولاً کانادا در صدر فهرست کشورهای موردنظر برای ادامۀ تحصیل این دسته از متقاضیان قرار دارد.

از دیگر مزیتهای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا، ارائۀ دوره‌های کارآموزی تحت عنوان Co-Op ضمن تحصیل است. در دوره‌های Co-Op، دانشگاه، دانشجو را برای گذراندن دورۀ کارآموزی به یک شرکت، مجموعۀ صنعتی یا کارخانه، معرفی میکند. دانشجو، پس از سپری کردن این دوره، میتواند براحتی در حوزۀ تخصصی موردنظر خود در کشور کانادا مشغول به کار شود.

تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد

دولت کانادا، در میان دوره‌های تحصیلی مختلف، بیشترین تسهیلات مهاجرتی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته است.

یکی از این تسهیلات، امکان اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) همزمان با تحصیل، برای دانشجویان کارشناسی ارشد است که برنامۀ تحصیلی آنها، شامل Co-Op یا دوره‌های کارآموزی است. در واقع، دانشجو این امکان را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا و دریافت استادی پرمیت، برای دریافت ویزای Open Work Permit درخواست دهد و در مدت زمان کوتاهی، این ویزا را از ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت کند. ویزای Open Work Permit، این امکان را به دانشجو میدهد که همزمان با تحصیل، امکان جستجو و فعالیت شغلی به صورت پاره وقت را در کشور کانادا داشته باشد.

یکی دیگر از امکاناتی که دولت کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد در این کشور در نظر گرفته است، امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو بصورت همزمان است. همسر و فرزندان دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد در کشور کانادا، این امکان را دارند تا همزمان با دانشجو، ویزای کار آزاد (Open Work Permit) یا ویزای توریستی چندبار ورود کشور کانادا را دریافت کنند. در حال حاضر و با توجه به قانون اعلامی دولت کانادا مبنی بر تبدیل ویزای توریستی به ویزای Open Work Permit برای ایرانیان در خاک کانادا، همراه دانشجوی کارشناسی ارشد، این فرصت را خواهد داشت تا پس از ورود به کشور کانادا، درخواست اخذ ویزای کار آزاد (Open Work Permit) را بصورت رایگان ثبت کرده و این ویزا را دریافت کند، اما با توجه به اینکه دولت کانادا، محدودیتی برای اخذ ویزای کار آزاد، برای همراهان دانشجویان کارشناسی ارشد، پیش از ورود آنها به کشور کانادا در نظر نگرفته است، توصیه میشود که همراهان متقاضیان این دورۀ تحصیلی، از ابتدا برای دریافت ویزای Open Work Permit، اقدام نمایند تا برای آغاز اشتغال آنها در کشور کانادا، اتلاف وقتی صورت نگیرد.

در صورتی که همسر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، قبل یا بعد از ورود به کشور کانادا، ویزای Open Work Permit این کشور را دریافت کند، فرزندان آنها میتوانند بصورت رایگان در مدارس دولتی کانادا، تحصیل کنند.

یکی دیگر از تسهیلات مهاجرتی دولت کانادا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، امکان اخذ اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی (Post Graduate Work Permit) سه ساله برای دانشجویان این مقطع، با طول دورۀ کوتاه‌تر است. بنابراین حتی دانشجویان کارشناسی ارشد که دورۀ تحصیل آنها یک ساله باشد، میتوانند از این امکان برخوردار شوند. اشتغال به مدت سه سال در کشور کانادا، شرایط اخذ اقامت دائم این کشور را برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، فراهم میسازد.

تنوع رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور کانادا

دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های تحصیلی متنوعی در زمینه‌های گوناگون در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهند. برنامه‌های تحصیلی که میتواند دغدغه‌های تحصیلی و شغلی آیندۀ دانشجویان را مرتفع سازد.  برای نمونه میتوان به رشته‌های تحصیلی زیر اشاره کرد:

رشته‌های حوزۀ هوانوردی1- امنیت هوانوردی2- جغرافیا و هوانوردی
رشته‌های حوزۀ تجارت و بازرگانی1-حسابداری2-تجارت و بیمه3-مدیریت بازرگانی
رشته‌های حوزۀ هنر، طراحی و گرافیک1-هنرهای تجسمی2-هنرهای دراماتیک3-هنرهای رسانه4-هنرهای زیبا5-انیمیشن
رشته‌های حوزۀ علوم انسانی و اجتماعی1-آموزش 2-علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی3-انسان‌شناسی4-باستان‌شناسی5-تاریخ6-جغرافیا7-روانشناسی8-مطالعات مذهبی9-ادبیات انگلیسی10-زبان‌شناسی11-فلسفه12-حقوق13-مدیریت
رشته‌های حوزۀ مهندسی1-مهندسی برق2-مهندسی کامپیوتر و نرم افزار3-مهندسی مکانیک4-مهندسی عمران5-مهندسی معماری6-مهندسی نفت7-مهندسی محیط زیست8-مهندسی شیمی
رشته‌های حوزۀ مُد و زیبایی1-طراحی لباس و فشن2-نساجی
رشته‌های حوزۀ سلامت1-سلامت عمومی2-بیولوژی و شاخه‌های آن3-جانورشناسی
رشته‌های حوزۀ هتلداری و گردشگری1-مهمانداری2-هتلداری3-خدمات گردشگری

دانشگاه‌های مشهور کشور کانادا

دانشگاه‌های مشهور زیادی در کشور کانادا هر ساله به خیل عظیمی از دانشجویان بین‌المللی پذیرش میدهند. دانشگاه‌هایی که سابقه‌ای طولانی در تربیت نخبگان و نیروی متخصص در کشور کانادا دارند. در ادامه به تعدادی از این دانشگاه‌ها اشاره میکنیم:

1-دانشگاه تورنتو (University of Toronto): این دانشگاه که در سال 1827 و در شهر تورنتو، تأسیس شده، با رنک جهانی 21 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، جزء برترین دانشگاه‌های دنیاست و بیش از 280 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی، بازرگانی و مدیریت، مهندسی و تکنولوژی، سلامت و علوم زیستی، و علوم طبیعی ارائه میدهد.

2-دانشگاه مک‌گیل (McGill University): این دانشگاه با نام پیشین کالج مک‌گیل در سال 1821 در شهر مونترال، مرکز ایالت کبک تأسیس شد. دانشگاه مک‌گیل با رنک جهانی 30، بیش از 400 رشتۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته‌های مختلف حوزۀ علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پایه و مهندسی ارائه میدهد.

3-دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia): این دانشگاه در سال 1908 در شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیا تأسیس شد و با رنک جهانی 34 مطابق نظام رتبه‌بندی QS، طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهد. دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا برای ادامۀ تحصیل است، زیرا هم جزء دانشگاه‌های برتر دنیاست و هم در شهر ونکوور، مقصد جذاب متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا، واقع شده است.

4-دانشگاه البرتا (University of Alberta): دانشگاه آلبرتا در سال 1908 در شهر ادمونتون در استان البرتا تأسیس شده است. این دانشگاه با رنک بین‌المللی 111 بر اساس نظام رتبه‌بندی QS، بیش از 500 برنامۀ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در حوزۀ علوم زیستی و کشاورزی، هنر، آموزش، مهندسی، حقوق و سلامت عمومی ارائه میدهد.

5- دانشگاه مک‌مستر (McMaster University): این دانشگاه در سال 1887 در همیلتون در استان اونتاریو تأسیس شده است. مک‌مستر با رنک بین‌المللی 189، جزء دانشگاه‌های برجستۀ کشور کانادا است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهد.

6- دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria): این دانشگاه در سال 1915 در جزیرۀ ونکوور تأسیس شده است و دارای رنک جهانی 349 است. دانشگاه ویکتوریا نیز گسترۀ وسیعی از رشته‌های تحصیلی در حوزه‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهد.

7- دانشگاه کونکوردیا (Concordia University): دانشگاه کونکوردیا با رتبۀ جهانی 415 در شهر مونترال تأسیس شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

8- دانشگاه تورنتو متروپولیتن (Toronto Metropolitan University): دانشگاه تورنتو متروپولیتن با رنک جهانی 801، در شهر تورنتو واقع شده و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهد.

9- دانشگاه اونتاریو تِک (Ontario Tech University): دانشگاه اونتاریو تک با رتبۀ جهانی 601 جزء دانشگاه‌های مطرح کشور کانادا برای اخذ پذیرش در رشته‌های فنی و مهندسی است. این دانشگاه در اشاوا در استان اونتاریو واقع شده است.

10- دانشگاه لِیکهِد (Lakehead University): دانشگاه لیکهد با رنک جهانی 1000 در استان اونتاریو واقع شده و جزء مقاصد جذاب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های گوناگون است.

بازۀ زمانی ثبت نام برای مقطع کارشناسی ارشد 

اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های کشور کانادا، معمولاً برای دو ورودی ترم سپتامبر (شهریور) و ژانویه (دی) امکا‌ن‌پذیر است. بازۀ زمانی اقدام برای ترم سپتامبر، معمولاً تا زمستان سال قبل و بازۀ زمانی اقدام برای ترم ژانویه تا تابستان همان سال در نظر گرفته میشود. بنابراین اگر شما برای ورودی ژانویه 2025 قصد اقدام داشته باشید، میبایست حداکثر تا اواسط تابستان 2024 نسبت به ثبت نام اقدام کنید و اگر برای ورودی سپتامبر 2025، قصد اقدام داشته باشید، باید حداکثر تا اواسط زمستان 2025 نسبت به تکمیل مدارک و ثبت نام اقدام نمایید.

برخی دانشگاه‌ها در کشور کانادا، ورودی‌ها و ددلاین‌های دیگری نیز برای اخذ پذیرش در نظر میگیرند.

موسسه مهاجرتی راسا پرواز در تمامی مراحل اخذ پذیرش و جایابی دانشجویان، مشاوره‌های لازم را در اختیار آنها قرار میدهد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا بسته به شهر محل تحصیل و برنامۀ تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل:

هزینۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا ، بین 20000 تا 30000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود.

هزینه های زندگی:

هزینۀ زندگی در کشور کانادا، مطابق اعلام ادارۀ مهاجرت این کشور 20,635 دلار کانادا به ازای هر نفر اعلام شده است. در صورتی که همسر یا فرزند دانشجو در سفر به کانادا همراه او باشد، هریک از آنها نیز برای اخذ ویزای توریستی، بصورت جداگانه میبایست حداقل 10000 دلار کانادا، تمکن مالی، ارائه دهند.  در صورتی که رشتۀ تحصیلی که پذیرش در آن صورت گرفته، حائز شرایط اخذ ویزای Open Work Permit برای همراه باشد، هزینه زندگی بر اساس تعداد اعضای خانواده بشرح ذیل خواهد بود:

خانوادۀ دو نفره

25,690 دلار کانادا

خانوادۀ سه نفره

31,583 دلار کانادا

خانوادۀ چهار نفره

38,346 دلار کانادا

خانوادۀ پنج نفره

43,492 دلار کانادا

خانوادۀ شش نفره

49,051 دلار کانادا

خانوادۀ هفت نفره

54,611 دلار کانادا

بیش از هفت نفر به ازای هر نفر اضافی

5,559 دلار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد کشور کانادا

  • اسکن پاسپورت (با حداقل دو سال اعتبار).
  • رجمۀ مدرک و ریزنمرات مقطع کارشناسی.
  • نمره زبان انگلیسی IELTS 6.5  هر مهارت 6  یا TOEFL iBT (Home Edition) 90  هر مهارت 20
  • رزومۀ تحصیلی
  • انگیزه نامه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *